20 Eyl 2013

Mabon


Merhabalar. 

Yaz nihayet bitti. Bu sene baya faaldim ve yaz serin olduğundan nefret ettim diyemiyorum. Yaz projelerimden bir tek yumurtaları yapabildim, diğerlerinde baya zorlandım açıkçası. Özellikle Ejderhayı yapamadığıma üzgünüm. 
Bu yaz kendimi aşıp çok kitap okudum. Yazları okuyamıyordum çünkü. Tek bir kitap elimde sürünürdü. 

Sonbahar Ekinoksu'da geldi çattı. Wiccalar'da Mabon deniyor ayrıca. Geçen sene kutlamıştık bu senede planlarım var. Hatta öyle ki, çevremdeki herkes Mabon telaşına düştü. Coven kurmama ramak var :P 
Bende bir çizimle başlayayım dedim. Çatırdayan sonbahar yapraklarının hastasıyım ayrıca. 

Peki Mabon'da neler yapılır?

21 Eylül'de gün ve gece eşit olur. Toplanma, hasat anlamına gelir esasen. Nasıl annelerimiz, anneannelerimiz kışlıklarını yaparlar, kış hazırlıklarına başlarlar ya aslında öyle. 
Bana hep eylül yılın başı gibi gelir. Aralık ise ortası. Çünkü Eylül'de hazırlanırız, telaş içinde geçiririz. 

Mabon'da bu yıl geçirdiğimiz şeyleri, zorlukları, güzel gelişmeleri düşünüp onları ardımızda bırakarak, onlara şükran duyarak kışa hazırlanırız. 

Olumlamalar yaparak şükürlerinizi sunup, tanrıçaya adarsınız. 

Bu kutlama Elma ile özdeşleştirilir. Masanızda mutlaka elma olsun. Elmalı kek mesela çok güzel oluyor. Sonra bereket getirsin diye reçel yapın. Meyvelerden pastalar yapabilirsiniz. Ekmek yapabiliyorsanız onu da yapmanız bereketi getirir. 

İlla bir altarınız olmasına gerek yok, şahsen benim de yok. Sadece böyle günlerde içimden geldiğince masamı donatıp, güzel yemekler yapıp, güzel müziklerle küçük bir kutlama yapmayı seviyorum. Böyle zamanların enerjisi  yüksek oluyor ve o enerjiye inanıyorum. 

Kutlu olsun ^^ 


6 yorum:

 1. kesinlikle yapıcam yarın gece elmalı ritüel^^...ben de ilkbahar ekinoksu doumluyum bilio musun...21 mart^^...ona ne denio acaba ve neler yapmak lazım ihihi <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa o zamanı çok seviyorum. hani tavşanlı, yumurtalı kutlamıştım ya, ona Ostara deniyor. Paskalya aslında paganların Ostarasından geçmiş. yumurtalar kaynatılıp boyanıyor, çiçeklerle süsleniyor altar, paskalya çöreği tarzında çörekler yapılıyor ki tavşanlı yapmıştım dediğim gibi :)

   ne güzel bir günde doğmuşsun Valki :)

   Sil
 2. aa ne güzel şeyler öğrendim senden. yarın pazar ve
  evimizde elmalı kek kokusu güzel olacaktır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel ya, bundan sonra her ritüeli önceden haber vereceğim böyle :)

   Sil
 3. Aaa tüh keşke daha önceden okusaydım, neyse artık bilgilenmiş oldum ama seneye bende yapacağım ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Helloween'ın da kutlandığı Samhain var önümüzde:) ben yazarım zaten neler neler yapacağımızı bol kabaklar falan ehehe ^^

   Sil

sadece blog reklamlarını yapmak için gelenler lütfen yorum bırakmasın, o tip yorumları görüp yayınlamama kararı aldım.

onun dışında bloğuma uğrayıp, yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim ^_^